stolica:Lizbona
język urzędowy:portugalski
waluta:euro (EUR)
powierzchnia:92 391 km²
ludność:ok. 10,6 mln mieszkańców
religia:katolicy (94 %), protestanci, mniejszość żydowska i muzułmańska (6%). .

Od Europy zielonej i deszczowej po suchą i spaloną słońcem, od celtyckich miasteczek z granitu po białe miasteczka mauretańskie, od lasów eukaliptusowych i zielonych sosen po sady i pola, przy których rosną dęby korkowe. Portugalia to prawdziwa mozaika krajobrazów. A ponieważ z każdego miejsca niedaleko jest do oceanu, więc połączenie odkrywania głębi kraju z wypoczynkiem w jednym z kurortów wspaniałego wybrzeża nie stanowi żadnego problemu.

Lizbona

Miasto rozciąga się wzdłuż prawego brzegu Tagu i liczy prawie 1,6 mln mieszkańców. Najstarszą średniowieczną dzielnicą stolicy jest Alfama, która zachwyca wąskimi, krętymi uliczkami. Można tu podziwiać przepiękne azulejos (kafelki wywodzące się z kultury arabskiej) ozdabiające od góry do dołu fasady domów. Nad Alfamą góruje wspaniały zamek Sao Jorge.

Warto zwiedzić także dzielnicę Belem nad rzeką Tag. Tu znajduje się Pomnik Odkrywców i gotycko-renesansowa twierdza Torre de Belem - zbudowana w 1520 r. - zawiera motywy symbolizujące tamtą epokę: kulę ziemską i krzyż templariuszy. Tuż obok można podziwiać styl manueliński, który łączący gotyk z rzeźbami o morskich motywach (rozgwiazdy, kotwice) XVI-wiecznego Klasztoru Hieronimitów. Tu spoczywają Vasco da Gama i poeta Camoes.

Fatima

Fatima to położona w centrum kraju miejscowość, znana w religii chrześcijańskiej jako ośrodek Kultu Maryjnego. Według Kościoła w 1917 r. w Fatimie miało miejsce objawienie Matki Boskiej. 13 maja ukazała się pastuszkom - Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz Łucji dos Santos, przekazując im trzy boskie tajemnice. Następnie wizja ta powtarzała się kilkakrotnie (w formie świetlnej) mieszkańcom Fatimy.

Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej budowano w tym miejscu przez 25 lat od 1928 r. Objawienie fatimskie Kościół uznał za cud w 1930 r, a trójka pastuszków odnalazła w nim miejsce swojego ostatniego spoczynku. Rokrocznie miejsce to odwiedzają tysiące pielgrzymów z całego świata.

Sintra

Sintra to powiatowe miasto niedaleko Lizbony, liczące ok. 9 300 mieszkańców. W skład powiatu Sintry wchodzi 20 gmin. Miejscowość znana jest z wiejskich targów, odbywających się dwa razy w tygodniu i z tawern, w których przysmakiem są pikantne kiełbaski. Sintra uzyskała prawa miejskie w 1154 r. z polecenia króla Alfonsa I Zdobywcy. Główną atrakcją miasta jest pałac (Palácio Nacional de Sintra), położony w Sintra Vila – historycznym centrum.

Cabo da Roca

Przylądek Roca jest najdalej wysuniętym na zachód punktem Europy, o współrzędnych geograficznych 38°46'N, 9°30'W. Skalisty brzeg wznosi się 144 m n. p. m. Poeta Luís de Camões określił go jako miejsce, gdzie „kończy się ziemia i zaczyna morze”, co gwarantuje mu status niezwykle popularnego turystycznie punktu, z którego rozciąga się wspaniały, uspokajający widok na Ocean Atlantycki.

Coimbra

Coimbra w latach 1139 – 1385 była stolicą Portugalii, a jej właściwy rozkwit przypada na XII w. Od początku miasto było bardzo podzielone i ze względu na religię (mauretańską i żydowską) i ze względu na status społeczny. Najważniejszym ośrodkiem naukowym w Coimbrze był uniwersytet (Universidade Velha) przeniesiony z Lizbony w 1308 r. Usytuowano go na Pátio das Escolas, a niezwykle okazałe i warte przyjrzenia są:

  • osiemnasto wieczne wrota na dziedziniec (Porta Férrea),
  • barokowa biblioteka uniwersytecka (Biblioteca Joanina),
  • kaplica św. Michała (Capela do San Miguel).

Schodząc w dół starego miasta, niedaleko Starego Uniwersytetu, spostrzeżemy szesnastowieczną Nową Katedrę (Sé Nova) i dwunastowieczną Katedrę Starą (Sé Velha). Natomiast na obrzeżach warto obejrzeć klasztor augustiański (Mosteiro de Santa Cruz), pochodzący z 1131r, a w ramach odpoczynku pospacerować alejkami Ogrodu na Rękawie (Jardim da Manga), ponoć zaplanowanego przez Jana III właśnie na rzeczonym rękawie.

Algarve

Południowe wybrzeże – Algarve – jest jedną z 18 prowincji Portugalii i najbardziej obleganym przez wczasowiczów regionem, głównie ze względu na złote plaże, oceniane jako najpiękniejsze na świecie. Stolicą regionu jest Faro, zamieszkiwane przez 32 tys. mieszkańców, a wyposażone w lotnisko międzynarodowe i uniwersytet. W starożytności ośrodek handlowy Greków, Rzymian i Maurów. Wiele tu zabytków z różnych epok i o różnych stylach.

Najważniejszym punktem Faro jest usytuowana na Starym Mieście renesansowa katedra z pięknie zdobionymi organami i polichromowanymi kafelkami, którymi wyłożone są kaplice.

Algarve odznacza się od reszty kraju typowym śródziemnomorskim klimatem, przepięknym terenem ze wznoszącymi się licznie pagórkami i wypełnionymi śródziemnomorską roślinnością dolinami. Ze względu na panujący klimat korzystne w uprawie są: pomidory, truskawki, awokado, pigwy, granaty, śliwki, brzoskwinie, jabłka, drzewa figowe, drzewa oliwne, szarańczyn i drzewa migdałowe, których okres kwitnienia, przypadający w lutym, należy do widoków zapierających dech w piersiach.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli kontynuujesz przeglądanie, wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Po zapoznaniu się z informacją kliknij znaczek "X" w celu zamknięcia okna. Polityka Plików Cookies