stolica:Ankara
język urzędowy:turecki
waluta:funt turecki (nowa lira tureckaYTL)
powierzchnia:814 578 km²
ludność:ok. 69,7 mln mieszkańców
religia:muzułmanie (99%), mniejszość żydowska i chrześcijańska

Turcja ma wszystko co konieczne, by być najbardziej ulubionym celem podróży turystów z całego świata: kilometry wybrzeża skąpanego w promieniach słońca, miasta, których wyjątkowo żywiołowy charakter zdumiewał już romantyków podróżujących 200 lat temu, czarującą przybyszów gościnność i wreszcie wspaniałe, niewyczerpane dziedzictwo przeszłości. Przemierzając turecką ziemię od Stambułu do Pamukkale, poznamy nie tylko spadek po Osmanach, ale i źródła cywilizacji europejskiej. Powrócimy do domu przepełnieni wrażeniami przerastającymi nasze wyobrażenia.

Stambuł

Miasto jest w oczach wielu symbolem Orientu, ze swoją specyficzną atmosferą tajemniczości, egzotyką i wszystkimi większymi czy mniejszymi atrakcjami.

Stambuł liczy ponad 2600 lat ciekawej i burzliwej historii. Bizancjum, Konstantynopol, wreszcie Istanbul (Stambuł) – w tym miejscu rozgrywały się zdarzenia ważne dla całej ludzkości. Każdy z nas po zwiedzeniu Stambułu, szczególnie jego najstarszej części, po przepłynięciu statkiem przez Bosfor na azjatycką stronę, podczas której to podróży najlepiej widać wspaniałą panoramę dawnego Konstantynopola, sam dojdzie do wniosku, iż musi być to jedno z najpiękniejszych miast świata.

Dla niektórych Stambuł będzie piękny dzięki swej gwarnej, niekiedy zbyt chaotycznej atmosferze, która jest charakterystyczna właściwie dla całego obszaru kulturowego islamu. Życie, ruch uliczny, zgiełk i „bazarowo” rządzą się tu swoimi prawami, których przeciętny Europejczyk nie jest w stanie pojąć podczas krótkiego pobytu w Turcji. Innych przyciągną tu wspaniałe zabytki przeszłości, z których większość dominuje swą sylwetką nad Bosforem, skutecznie „zarządzając” panoramą miasta.

Konya

Licząca ponad 500 tys. mieszkańców Konya jest jednym z najstarszych miast Anatolii i stolicą największej tureckiej prowincji. Wokół Konyi rozciąga się równina, której ziemie doskonale nadają się do uprawy zbóż, dlatego miasto jest ważnym ośrodkiem rolnictwa, a także drobnego handlu. Centrum to jeden wielki pomnik architektury ze wspaniałymi zabytkami seldżuckimi (Konya była stolicą sułtanatu Rum) oraz osmańskimi.

Niektórzy uważają, że to najpiękniejsze miasto w Turcji. Panuje tu duży (ostatnio coraz mniejszy) konserwatyzm religijny, lokale są zamykane wcześniej, a na tutejszym uniwersytecie dziewczęta mogą zakrywać chustą twarz, co jest nie do pomyślenia w innych miastach Turcji, ponieważ zabrania tego prawo. Również alkohol nie jest tak łatwo dostępny jak gdzie indziej. Ale nie ma się czemu dziwić, gdyż tutaj w końcu powstał słynny zakon wirujących derwiszów, a do grobu jego założyciela Mevlany ciągną liczne pielgrzymki. Miasto jest ważnym ośrodkiem kultu religijnego.

Alanya

Alanya jest ostatnim wielkim kurortem – populacja w liczbie ok. 30 tys. latem sięga 150 tys.! – w ciągu wybrzeży Morza Egejskiego i Śródziemnego i na niej kończy się tym samym łańcuch wspaniałych plaż, zarazem jednak niemiłosiernie zatłoczonych przez turystów.

Uroku miejscu dodaje królująca ponad niegdyś małą rybacką osadą wspaniała twierdza, dla której warto się tu zatrzymać. Poza tym można zwiedzić kilka jaskiń usytuowanych w zboczach wzgórza, a także muzeum oraz parę tureckich zabytkowych budowli. Na jednej z restauracji po drodze do twierdzy wypisano nawet po polsku część menu, aby skusić naszych rodaków na smaczne – jak można mniemać – mantı.

Side

Side to pozornie niewielkie, bo ok. 20-tysięczne miasteczko, które w sezonie zamienia się w istne centrum turystyczne. Nie ma się co dziwić, skoro spędzała tu wakacje sama Kleopatra. Stare miasto, położone na niewielkim cyplu na południowy zachód od wielkiego antycznego teatru, okala z trzech stron Morze Śródziemne – poza sezonem jest tu więc całkiem przyjemnie.

Antalya

Licząca ponad 1 mln mieszkańców, Antalya jest największym miastem na wybrzeżu Morza Śródziemnego i jednocześnie bardzo popularnym wśród zachodnich turystów ośrodkiem wypoczynkowym. Tradycja tego portowego miasta, otoczonego z trzech stron wysokimi górami, sięga 2000 lat wstecz, a dzisiaj jest ono wręcz synonimem Tureckiej Riwiery (jeszcze w latach 60. mieszkało tu najwyżej 35 tys. ludzi).

Na zachodzie i wschodzie miasta ciągną się rozległe plaże, przy których powstają coraz to nowe hotele. Na szczęście stara część Antalyi, z równie wiekowym niewielkim portem, ukryła się przed zakusami masowej turystyki i wciąż jeszcze jest to przyjemny zakątek z krętymi zaułkami, pomiędzy którymi ulokowało się kilka ciekawych zabytków.

Antalya jest świetną bazą do zwiedzenia okolicznych atrakcji, takich jak chociażby starożytne ruiny Termessos, Perge czy Aspendos, a także okolicznej przyrody: wodospadów, jaskiń i kanionu Köprülü.

Kemer

Kemer to nowe miasto liczące ok. 10 tys. mieszkańców, z których zdecydowana większość żyje z turystyki; standardowy kurort, nadmorski ośrodek wypoczynkowy dla mieszkańców Antalyi i gości zagranicznych, który prócz plaży, Aquaparku i pseudoskansenu Yörük Parkı nie ma nic do zaoferowania. Powodem, dla którego warto się tu zatrzymać, jest bliskość ruin antycznych miast – Phaselis i Olimpos (przy obu przepiękne plaże), a także tajemniczego miejsca zwanego Chimerą.

Fethiye

Fethiye to niewielkie, ok. 50-tysięczne miasto położone między zboczami gór a malowniczą zatoką. Znane jest jako jeden z kurortów nad Morzem Śródziemnym, ale pomimo to nie jest tu (nawet w sezonie) tak gwarno i tłoczno, jak w innych tego typu miejscach nadmorskich w Turcji.

Tu zaczyna się historyczna kraina Licja, charakteryzująca się pięknem krajobrazu oraz licznymi pozostałościami po dawnych mieszkańcach regionu w postaci chociażby bardzo znanych grobowców wykutych w skale lub wolno stojących sarkofagów. Niedaleko Fethiye zaczyna się też tzw. droga licyjska, czyli jedyny w Turcji oznakowany szlak górski prowadzący przez wiele starożytnych miast.

Marmaris

Marmaris jest kolejnym kurortem Riwiery Egejskiej. To spokojne do początku lat 80-tych. miasteczko, po odkryciu jego walorów turystycznych, zamieniło się w kłębowisko hoteli, które zdominowały starą zabudowę.

Największym magnesem ściągającym tutaj mnóstwo ludzi są piaszczyste plaże, zaczynające się już w ścisłym centrum Marmaris. Miasto rozciąga się nad dużą zatoką – jedną z największych przystani jachtowych w Turcji mogącą pomieścić niemalże 750 jednostek pływających.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli kontynuujesz przeglądanie, wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Po zapoznaniu się z informacją kliknij znaczek "X" w celu zamknięcia okna. Polityka Plików Cookies